Gayem Tur Güvencesiyle

Her şey sizin için…

Aileler İçin Önemli Uyarılar

Herkesin düşündüğünün tersine kazaların oluşumu okul aracında giderken değil, araca inerken veya binerken meydana gelmektedir. Bu sebeple okulların açılmasıyla birlikte başta okula yeni başlayan öğrenciler olmak üzere, tüm öğrenciler ve aileler için genel ve okul taşıtına ilişkin trafik kurallarını bilmek büyük önem taşımaktadır.

Daha güvenli ve çağdaş bir okul taşımacılığı için siz ailelerden beklentilerimizi bu satırlarda kısaca özetledik. Yavrularımızın güvenliği için bu bölümü dikkatle okumanızı ve önerilen hususları özenle yerine getirmenizi rica ediyoruz.

 • * Çocuğu emanet edeceğiniz okul taşımacılığı yapan firmayı yada kişiyi araştırarak özenle seçiniz.
 • * Servis sürücüsü ile mutlaka tanışınız.
 • * Çocuğunuzun acil müdahale gerektirebilecek hastalığı veya özel bir durumu (Sara, şeker v.b) varsa bunları mutlaka firmaya bildiriniz.
 • * Çocuğunuzun servis aracına ulaşmak için koşmak zorunda kalmayacağı bir zamanda evden çıkmasını sağlayınız.
 • * Çocuğunuzun kendisine lazım olan eşyaları eksiksiz olarak almasına yardımcı olunuz.
 • * Mümkünse okul araç gereçlerini akşamdan hazırlayınız.
 • * Çocuğunuzu karşılıyorsanız, yolun karşı tarafında değil onun ineceği tarafta bekleyiniz. Sizi görünce heyecanlanıp yola fırlayabilir.
 • * Araç hostesinin ve sürücüsünün talimatları ve tavsiyelerini uyma konusunda çocuğunuzu uyarınız.
 • * Öğrencilerin servis aracı ile gidip gelirken uymaları gereken kurallar bu sayfada sunulmuştur. Bu kuralların kavranması ve uyulması konusunda çocuklarınıza yardımcı olunuz.
 • * Broşür ve yayınlarımızda yer alan kural ve tavsiyelere uyma konusunda çocuklarınızı eğitiniz.
 • * Kurallara uymamaları halinde karşılaşabilecekleri tehlikeleri açıklayınız.
 • * Servis aracının çocuğu alacağı yere gelirken taşıta inip binerken kurallara uyup uymadıklarını, servis hostesini ve şoförünü kontrol ediniz.
 • * Tespit ettiğiniz aksaklık ve olumsuzlukları mutlaka bize bildiriniz.
 • * Zaman zaman bu kuralları çocuğunuz ile birlikte tatbik ediniz.
 • * Trafik kurallarına uyma konusunda çocuğunuza örnek olunuz.

Mutlu çocuk için 12 yöntem

Uzmanlar, mutlu çocuk yetiştirmenin oyuncaklarla değil, hayatı boyunca ruhunu besleyeceği “pozitif bakış açısını” aşılamakla mümkün olacağını söylüyor.

Anne babanın, çocuğun hayatı boyunca ruhunu besleyeceği bu bakış açısını yakalamasına katkıda bulunabilmesi için uygulaması gereken yöntemler çok basit…

Pozitif bakış açısını yakalayan çocukların kendinden emin, optimist ve başarılı olduklarının kanıtlandığını ifade eden uzmanlar, çocuğun hayatı boyunca ruhunu besleyeceği 12 basit yolu şöyle sıraladı:

Derslere, kurslara ara verip çocuğunuzla bire bir vakit geçirin. Onunla beraber yerde oturup yap boz yapın, mutfakta beraber omlet yapın, banyo yapmadan önce beraber yüzünüzü boyayın, parkta beraber kaydıraktan kayın.

Değer yargılarını geliştirin. Ona sorumlulukları olan değerli bir vatandaş olduğunu aşılayın. Etrafındaki insanların hayatında fark yaratacak kapasitede olduğunu gösterin. Mesela kullanmadığı oyuncakları beraber biriktirip, bir derneğe bağışlayın. Eski gazeteleri biriktirmeyi, geri dönüşümü ona onun dilinde anlatın.

Aktivitelerde ona katılın, beraber bisiklete binin, beraber yüzmeye gidin, hem onu teşvik edersiniz hem de bol bol spor yapmış olursunuz.

Espri yapın, fıkralar anlatın, arada bir birbirinize takılın, bol bol gülün, gülmek daha fazla oksijen solumanızı sağlar.

Çocuğunuzu iyi bir iş yaptığında tebrik edin, ona hangi konularda başarılı olduğunu açıkça anlatın. Mesela ödevini bitirdiğinde “resminde kullandığın renkleri çok beğendim” gibi detay verin. Yaptığı proje hakkında konusun. Çocuğunuzu hediye ile değil övgülerle ödüllendirin.

Çocuğunuzun iyi yemek yemesine özen gösterin. Yemek aralarında yoğurt, meyve ve bol su verin. Yemek yemez diye öğün araları çocuğunuzu aç bırakmayın, hem psikolojisini etkiler hem de kilo kaybına neden olur.

Çocuğunuza hayal gücünü kullanabileceği oyunlar yaratın. Resim yapmak hem hayal gücünü geliştirecektir hem de yaptığı resimden dolayı tatmin hissi doğacaktır

Günde 4 kere çocuğunuzu kucaklayın, 8 kere öpün, 16 kere ona gülümseyin. Tüm bunlar size kat kat geri dönecek.

Çocuğunuzu dinlemesini öğrenin, lafını yarıda kesmeyin, başka bir işle ilgileniyorsanız, bırakın ve ona konsantre olun. Söylediği şeylerin önemli olduğunu onu dinleyerek gösterebilirsiniz. Bırakın aynı şeyleri tekrar etsin, siz hep aynı dikkatle dinleyin.

Mükemmeliyetçiliği bırakın. Çocuğunuzun yarıda bıraktığı bir işi bitirmeye veya düzeltmeye çalışmanız onun kendine güvenini sarsar. Masayı silerken atladığı köşeyi tekrar silmeniz veya beraber diktiğiniz saksıyı düzeltmeniz ona yaptığı işin iyi olmadığı hissini verecektir. Bir daha çocuğunuzun yaptığı işi düzeltmek için elinizi uzattığınızda düşünün. Eğer yaptığı iş tehlike yaratmıyorsa, sağlığa zararlı değilse elinizi geri çekin.

Karşılaştığı güçlükleri kendi başına aşmasını öğretin. Ayakkabı bağlarını yavaş da olsa bekleyin kendi bağlasın, çamaşırları asmanızda yardım etmek istiyor, beraber asın. Merdivenlerden kendi inmek istiyor, önünde yürümek şartıyla bırakın insin. Üstünden gelemeyeceği bir problemle karşılaştığında size problemi anlatmasını söyleyin ve çözümüne beraber karar verin.

Sevdiği şeyleri yapmasına izin verin, gereksiz kısıtlama enerjisini ve heyecanını dışa atmasını engeller, bu da ona sıkıntı verir. Unutmayın; oyuncaklarını toplamayı öğrenmesi için önce dağıtabilmesi lazım.

Sayın Veli ;

Gayem Tur olarak bize göstermiş olduğunuz güven ve itimadın sonucu hizmet verdiğimiz öğrenci sayısı 1000’ i geçmiştir.

Bunun sonucunda istemeden de olsa bazı aksaklıklarda meydana gelmektedir. Ancak bunları aşmada siz sayın velilerimize de bazı görevler düşmektedir.

Yaşadığımız ve yaşattığımız aksaklıkları ana başlık altında aşağıda kısaca özetledik. Bu sorunları aşmadaki gayretimiz esnasında sizlerinde desteğini umarak önümüzdeki günlerde sizlere göndereceğimiz değerlendirme anket formunda eleştiri ve önerilerinizi bekler, saygılar sunarız.

En çok sıkıntı yaşadığımız konulardan biri özellikle okula yeni başlamış çocuklarımızın , haber verilmeden okuldan alınmasıdır.Eğer çocuğunuzu kendiniz almanız gerekiyorsa mutlaka okul önündeki denetmen veya araç hosteslerimize yada ofisimizi bilgilendirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde çocuğunuzu ararken geçirdiğimiz zaman servis aksamalarına sebep olmaktadır.

Çocuğunuzun servis bekletmesi, servisimizin aksamasına neden olmaktadır. Bir çocuğumuzu bir dakikadan fazla beklediğimiz zaman öbür çocuklarımız aracın içerisinde ayrım yapıldığı kanısına vararak, hostes ve şoförlerimize cephe almakta buda servis içindeki neşeyi ve huzuru engellemektedir.(Özürlü ve bedensel engelli çocuklarımız hariç)

Örneğin ; bir çocuğun birkaç gün üst üste bekletmesi sonucu ondan önce alınan çocuğun inat ederek “onu beklediniz beni de beklemek zorundasınız” deyip apartman girişinden çıkmadığını defalarca gözlemlemiş bulunmaktayız.Buda örneklerden yanlızca bir tanesidir.

Kitapçık ve broşürlerimizin dikkate alınması, araç içerisinde çocuklarımızın kural ve kaidelere uyması, şoför ve hosteslerimizin söylediklerini dinlemesi gerektiğini ve araç içerisinde yüksek sesle ve uygunsuz konuşmaması, el şakası yapmaması ve camdan el kol uzatmaması, ayağa kalkmaması ,hostesin gösterdiği yerde mutlaka oturması, çocuğumuzun güvenliği açısından önem taşımaktadır.Araç içerisindeki disiplin, çocuklarımızın huzurlu ve güvenli taşınmalarını sağla-maktadır. Çocuğumuzun servisteki davranışıyla ilgili bizlerin aşamadığı sorunları halletmek için sizlerle iletişim kurmalıyız.Bu konular hakkında çocuklarımıza gerekli uyarıları yapmanızı ve bizlere güvenmenizi rica ederiz.

Bazı okullara şehir dışı ve şehir içinden gelen öğrencilerin güzergahlarının dağınık olması ve öğrenci sayısının yeterli olmamasından ayrı bir servis verilememektedir. Bu nedenle öğrencilerimiz okullarında belli bir noktada toplanıp kendi servislerine aktarılmaktadır. Okul dağılımında öğrencilerimizin zaman kaybetmeden transfer araçlarına binmesi, diğer öğrencilerin bekletilmemesi açısından önem taşımaktadır.(Ana sınıfı öğrencileri sınıfından alınmaktadır) Okul dağılımlarında, öğlen ve akşam trafiği yoğunluğu ile okul yönetimi tarafından yapılan toplantı ve törenlerin sonucunda güzergahta istem dışı meydana gelen değişiklikler (Pazar yerleri, trafik uygulamaları,yol çalışmaları v.s)sebebiyle yaşanan gecikmeleri göz önünde bulundurmanızı önemle rica ediyoruz.

Şoför ve hostes değişimi tamamen yönetimin inisiyatifindedir. Servislerde aynı personeli kullanılması istenmekte ise de bazı problemler meydana gelmektedir. Araç arızası,şoför ve hostes rahatsızlığı vb sırasında personelin diğer güzergahlarıda öğrenebilmesi için zaman zaman bu değişimler tarafımızdan yapılmaktadır.

Bu durumlarda kendi hostes ve şoförüne alışan çocuklarımız da rahatsızlık meydana gelmektedir.Ancak çocuklarımızın ve velilerin bu konuda anlayış göstererek bizlere yardımcı olmanızı istiyoruz.

Zamanında ödenmeyen aidatlardan dolayı, firmamız ve çalışanları mağdur olmaktadır.Aidatlarınızın her ayın 15 ila 20 si arasında mutlaka ödenmesi gerekmektedir.Sizlere verilmiş olan fiyatlar bütün tatiller düşüldükten sonraki fiyatlardır.(Bayram ,Sömestr,Resmi Tatiller sınav günleri vb) Ödemeler 15 Eylülde başlar 15 Mayısta biter. Aidatların zamanında ödenmesi konusunda hassasiyet göstereceğinize inanıyoruz. Aksi taktirde ödenmeyen aidatların araç içerisinde araç hostesi veya şoför tarafından istenmesi arkadaşları içinde hatırlatma ve zarf dağıtılması çocuklarımızı rencide etmektedir..Çocuklarımızı para konusuyla muhatap etmemek için aidatlarınızın mutlaka zamanında ödenmesini önemle rica ederiz. Araç içinde yapılan ödemelerinizde hostesinizden makbuzunuzu isteyin ve saklayınız.(Düzenli ödeme yapan velilerimize teşekkür ederiz)

İş ahlakı ve servis kültürü olmayan kişilerin özellikle küçük çocuklarımızı bizim okulda unuttuğumuz kanısına varmanız için kendi servislerine alıp eve bırakmaları ama yanlış yerlerde indirmeleri pek çok üzücü olaylara sebebiyet vermektedir.Çocuklarımızın okul önünde aracı bulamaması ve hostesin sayımı yapmadan yola çıkması söz konusu bile değildir.Her aracın güzergah numarası bulunmakta ve çocuklarımızın görebilmesi için aracın ön camında asılı durmaktadır.

Okul dağılımı esnasında araç personeli mutlaka aracının başında bulunmaktadır. Çocuklarımızı bu yönde uyarmanız gerekmektedir.

Sizlerinde bizlerde gördüğünüz eksiklik ve hatalarımızı şoför ve hostesten kaynaklanan sorunları gözlemliyorsanız mutlaka ofisimizi bilgilendirmeniz ve gerekli uyarıları yapmanız hem çocuklarımızın güvenliğini hem de servis kalitesinin artmasını ve çocuklarımıza daha iyi hizmet sunmamızı sağlayacaktır.

Çocuklarımız için hazırladığımız aşağıdaki okul servis talimatnamesini mutlaka okuyup çocuğumuza okutmanızı rica ediyor ve önümüzdeki günlerde sizlere göndereceğimiz değerlendirme anketimizi doldururken gerekli özeni göstereceğinize inanıyor ve sizlere güveniyoruz.Eleştiri ve önerileriniz bizim ve çocuklarımız için önemlidir.

Sevginizle Doğduk,

İlginizle Büyüyoruz..

Türkiye’nin ve Dünya’nın her yerine ekonomik uçak bileti imkanı.

Bültenimize Abone Olun

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Anında Haberdar Olun