Fiyat 125,0 ₺
Rezervasyon Yap

SOKAKAĞZI-SİVRİCE KOYU-BABAKALE-DALYAN TURU

Değerlendirilmemiş

Hareket Saatleri

Akçay: 09.00 Altınoluk: 09.30 Küçükkuyu: 09.45

Tur Şekli

Günübirlik

Ulaşım

Katılımcı Sayısına Göre Lüks Araçlar İle

Tur Günleri

Çarşamba, Cumartesi

Tur Programı

Tur Programı
Doğa- kültür ve tarihin eşsiz buluşmasına şahitlik eden Assos, Asya Kıta’sının en uç noktası Babakale, Büyük İskender’in kurduğu antik şehir AlexandriaTroas, sizlerle bir kez daha tarihe tanıklık edecek.

Sabah saat 08.15 da Akçay, 08.45 da Altınoluk ve 09.00 de Küçükkuyu’dan misafirlerimizi alarak, yaklaşık bir saatlik bir yolculukla Behramkale Köyü’ne ulaşıyoruz.

Behramkale Köyü, Osmanlı döneminde kurulmuş eski bir köy. Antik şehir, yüzünü güneye yani denize dönmüşken, köyün yerleşimi ters tarafa doğru kurulmuş. Köy antik kent surları içinde yer alması ile dikkat çekiyor. Sadece 150 haneli bir yerleşim. Yaklaşık 30 senedir sit alanı olarak koruma altında olduğu için yeni bina inşa etmek yasak. Sadece var olanlar restore edilebiliyor. Köy içinde Assos mimarisinin taş işçiliğinin güzel örneklerini görmek mümkündür. Tarihi dokusunu koruyan sokaklarda dolaşması keyifli.Köy içinde pansiyon, otel ve restoranlar bulunuyor. Çoğu manzaralı, tarihi dokuyu yansıtan bu mekanlarda vakit geçirmesi keyifli.Assos Antik Kenti ören yeri girişi en tepede bulunuyor. Buraya taşla kaplı bir yokuşu yürüyerek varılıyor. Bu kapıdan girince Athena Tapınağı'na ulaşıyorsunuz. Ören yerine çıkan yokuş üzerinde, köylü kadınların evde ürettikleri çeşitli malzemeleri sağlı sollu sattıkları tezgahları göreceksiniz. Assos etrafından toplanan otlar, zeytinyağı, ev tarhanası ya da el içiliği danteller, şallar tezgahları süslüyor.Yeşilin ve mavinin buluştuğu eşsiz manzarası ve doğasıyla bilinen Behramkale köyünde yöresel lezzetlerin ve yöresel el ürünlerinin sergilendiği stand ve tezgahları geziyoruz. Meşhur dibek kahvesinin tadına bakıyoruz.

Köy içinde Osmanlı'dan kalma bir camii ve köprü de bulunuyor.

Hüdavendigar Camii;Osmanlı sultanı 1. Murat Hüdavendigar tarafından 14.yy 'da yaptırılmış. Osmanlı'nın kendine özgü eserlerinden olan cami tek kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilmiş. Antik kent sınırlar içinde , tepede yer alıyor camii. İçerisinde yer alan kadırga resimleri Osmanlı cami mimarisinde pek karşılaşılmayan bir örnek oluşturuyor.

Cami'nin giriş kapısı, kendisinden daha eski Cornelius kentinin kapısı aslında. Cornelius Kilisesini onartan Kral Skamandros'un kapıya yazdırdığı yazılara dokunulmamış. Sadece haç işaretinin iki kanadı kırılmış. Kral şöyle yazdırmış:

'Skamandros şehri başkanı Anthimos, mükafat olarak kendi günahlarının bağışlanması için istekli bir şekilde dua ederek, gayretle ve emek vererek, Aziz Cornelius Kilisesi'nin sağlam olmayan bölümlerini güzelleştirmek için tamir ettirdi. Her kim bu kilisenin güzelliklerine, durumuna, mozaiğine ve olağanüstü ihtişamına bakarsa, Tanrı'nın kölesi olan ve bu binayı tamir ettiren Anthimos'un ölmeden önce işlediği günahların affı için dua etsin.'
Hüdavendigar Köprüsü; yine 14. yy'da 1. Murat Hüdavendigar tarafından inşa edilen bir eser. Tuzla Çayı üzerine kurulmuş. Köprünün kemerleri hala orjinalliğini koruyor. Yol kısmı doğal olarak birçok kez elden geçirilmiş. Köprü arabalar tarafından artık kullanılmıyor, yanına modern versiyonu çoktan inşa edilmiş.
Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Behramkale köyünde kısa bir gezinti yapıp Bektaş köyü üzerinden yola çıkıyoruz.

Uzun bir sahilin tahta masalı,mütevazi restoranlarla çevrili, turizmin yeni yeni geliştiği tenha Sivrice koyunda adeta elle tutulacak kadar yakın olan Midilli adasını seyrediyoruz. 2009 yılında kütüphane haline getirilen ve dünyadaki bütün deniz fenerlerinin, buralarda kurulmuş umutların, hikayelerin her dilden eserlerinin toplandığı Sivrice deniz fenerini gördükten sonra bir sonraki durağımıza hareket ediyoruz.

Bektaş, Balaban, Koyunevli köylerinin iskelesi Sokakağzı’nıgeziyoruz.

Sokakağzı, Koyunevi Köyü'nün sahil kısmına verilen isim. Eskiden Yalı denilen yere Sokakağzı ismi koyda yer alan Sokak Deresi’nin döküldüğü yerden dolayı verilmiş. İlk yerleşimler 1950'li yıllarda genellikle taş yığma sadece zeytin zamanı kullanılan evlerden oluşuyor. Zamanla bölge daha cazip hale gelip, yaz kış oturulan bir yer haline gelmiş. Şu anda Sokakağzı’nda yaklaşık 40-50 hane mevcut olup, balıkçılık, zeytincilik ve son yıllarda turizm geçimi sağlamada önemli yer tutuyor.
Sokakağzı uzun yıllardır müdavimleri oluşmuş, bakirliğini koruyan bir yer. Sahil boyunca sıralanmış otel, pansiyon ve kamping alanları bulunuyor. Tahta masalı, çardaklı restoranlar samimi havalarını koruyorlar. Yanındaki Sivrice'ye göre daha geniş ve kumluk bir plajı bulunuyor.

Ardından Gürpınar köyüne geçiyor, yalnızca ülkemizin değil Asya’nın da en uç noktası, Bababurun’un ucu Babakale’ye ulaşıyoruz. Balıkçılığın bir kader olduğu bu şirin sahil kasabasında Çanakkale’nin ilk deri ayakkabı atölyelerinin ve bir dönem gümüş el işçiliğinin yaygınlaştığı Babakale’de Osmanlı zamanında en iyi kılıçların nerede yapıldığının hikayesini dinliyor, o günlerden bugünlere yalnızca iki bıçak atölyesi kaldığını öğreniyoruz.

Geçmiş ile bugün arasında yaptığımız keyifli yürüyüşümüzün ardından öğle yemeği molası veriyoruz.

Sonrasında durağımız, tarihi Kestanbol Kaplıcaları ve Dalyan Bölgesinde yer alan AlexandriaTroas Antik Yunan şehri. Makedon Kralı Büyük İskender’in kurduğu şehirden günümüze kalan birkaç yapı Roma hamamı, odeion, Antik Yunan tiyatrosu, gymnasiumkompleksi ve yeni ortaya çıkarılmış stadion ile şehrin eski duvarlarını görüyoruz.

Doğa ve tarih ile bütünleşen bu turumuzu, Dalyan ve Geyikli İskelesi üzerinden dönüş yoluna geçerek tamamlıyoruz.

GELİRKEN GETİRİN

  • Kimler Katılabilir: Ciddi sağlık problemi olmayan herkes
  • Yanınızda Bulundurulması Tavsiye Edilenler: Düzenli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar, fotograf makinası, kamera, mevsime uygun rahat kıyafetler, rahat ve topuksuz ayakkabılar (spor ayakkabı),mevsime uygun olarak şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, deniz şortu, mayo,plaj havlusu

Tura Dahil Olanlar / Dahil Olmayanlar

  • Lüks araçlarla ulaşım
  • Rehberlik Hizmeti
  • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
  • Tüm kişisel harcamalar
  • Öğle yemeği

Genel Bakış

Gezi süremiz, sabah belirtilen yerlerden alınarak başlar. (günübirlik) 0-2 yaş grubundaki çocuklardan ulaşım için ücret alınmaz, koltuk verilmez. 3-6 yaş grubundaki çocuklardan koltuk karşılığı sadece ulaşım ücreti tahsil edilir. Tur öncesi veya tur içinde hava muhalefeti, deprem, sel, yangın vb. sebeplerden dolayı yapılamayan turlarda Gayem-Tur 09 Seyahat Acentesi’nin sorumluluğu yoktur. Turlarımız belirtilen noktalardan hareket ettiği anda başlar, aynı noktalara dönüldüğü anda biter. Turlarımız otobüs, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı düşünülemez. Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, çevre gezileri vb. haklar iade edilmez. Misafirlerimiz gezi dönüşünde belirtmiş olduğumuz kalkış noktalarında inebilirler. Yolculuk esnasında hava ve yol koşullarından dolayı olabilecek gecikmelerden seyahat acentemiz sorumlu tutulamaz. Rezervasyon esnasında koltuk numarası verilmez. Numaralar rezervasyon sırasına göre düzenlenir. Haftalık turlarda oturma düzeni birer sıra kaydırılır. Öğrenci misafirlerimizin, öğrenci kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında, turun önceden haber vermek  kaydı ile iptal hakkı Acenta’da saklıdır. Turun iptali durumunda acenta iptalini bizzat bildirmek zorundadır. Yasal süreç olduğunda tazminat hakkı yoktur.

BÜTÜN FİYATLARIMIZA KDV DAHİLDİR.

Tur rehberimiz gerekli gördüğü takdirde , tur programının tamamını gerçekleştirmek kaydıyla programın seyrinde değişiklik yapabilir.

Tümünü Gör

Yorumlar

0/5
Değerlendirilmemiş
Toplam 0 Yorum
Mükemmel
0
İyi
0
Ortalama
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Gösterilen 1 - 0 , 0 toplam sayfa

Yorum Yap

Created with Sketch.
Fiyat 125,0 ₺

Ön Rezervasyon

Bunları da seveceksiniz

Bültenimize Abone Olun

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Anında Haberdar Olun